пиршин тоҷик - پرشین تاجیک
پلی میان سرزمین های فارسی زبان
برگردان فارسی به تاجیکی، تاجیکی به فارسی، اخبار ، مقالات ، ارتباط با آسیای میانه

سامانه تشخیص‌دهنده کسره اضافه

کسره اضافه چیست؟

کسره اضافه یکی از عناصر مهم در زبان فارسی است، در عباراتی مانند " کتابِ من " " حرفِ درست " " زیرِ میز " شنونده و شاهد کاربرد کسره اضافه هستیم از آنجایی که در خط فارسی واکه‌ها (محرک یا صدا‌ها) به ندرت نوشته می‌شوند، این واحد زبانی چندان در نوشتار دیده نمی‌شود البته در مواردی که کلمه با حرف"ه" یا "و" به پایان برسد، این کسره اضافه صدای "ی" به خود می‌گیرد و ممکن است به شکل"خانه‌ی من" یا "خانهٔ من" و "پرتوی نور" در نوشتار هم پدیدار شود. با این حال ما فارسی‌زبانان این توانایی را پیدا کرده‌ایم که در هنگام خواندن یک متن به صورت ذهنی این کسره‌های اضافه را تشخیص می‌دهیم و در خوانش خود به کار می‌‌بریم.

کارکرد و نقش کسره اضافه در زبان فارسی

کسره اضافه کاربرد‌های مهمی دارد اما مهم‌ترین نقش و خلاصه‌ترین تعریفی که می‌توانیم برای آن بیان کنیم"پیوند دادن کلمات" است. این پیوند دادن همراه با بیان رابطه بین دو یا چند اسم است گاهی رابطه مالکیت از این طریق بیان می‌شود مانند "کتابِ من"، زمانی بیانگر رابطه صفتی و وصفی است همانند "صورت " صورتِ زیبا " یا " جنگلِ سبز " و در جایی دیگر ممکن است ارتباطات زمانی و مکانی را نشان دهد مثل عبارات " زیرِ میز " یا " شهرِ تهران " یا عبارت " ساعتِ شش "

داستان تولد تشخیص‌دهنده کسره اضافه

پیدایش و فلسفه وجودی این سایت متفاوت بودن خط مردم فارسی‌زبان تاجیکستان بود، مردم تاجیکستان از حدود ١٠٠ سال پیش و به علت این که در قلمرو اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفته بودند مجبور به کنار گذاشتن خط فارسی رایج در ایران و افغانستان شدند و با الفبای سیریلیک نگارش و نوشتار خود را انجام می‌دهند، در این وب‌سایت سعی کردیم با برگردان خط سیریلیک به فارسی و برگردان خط فارسی به سیریلیک تا حدی این مشکل ارتباطی را کاهش دهیم، اما در هنگام برگردان خط فارسی با سیریلیک متوجه شدیم که در کنار دشواری‌های بسیار زیادی که وجود دارد، مسئله کسره اضافه نیز به شدت رخ نشان می‌دهد چرا که در الفبای سیریلیک واکه‌ها هم وجود دارند و کسره اضافه هم خیلی درست و دقیق و به جا نوشته می‌شود! به همین دلیل در طول چند سال و بکارگیری چند الگوریتم تا حدی موفق به تشخیص کسره اضافه شدیم و البته هنوز دقت این قسمت از کار و این سامانه کامل نیست و همچنان کار ادامه‌دارد. اما وجود این الگوریتم توانسته خروجی قابل قبولی تولید کند و بعضی وقت‌ها کار راه انداز باشد (هر چند نیاز به ویرایش دستی در زمینه کسره اضافه وجود دارد). اما تمام دلخوشی ما این است که روند کار نرم‌افزار رو به جلو و به سمت پیشرفت است.

در صورتی که خطایی در نحوه کارکرد این نرم‌افزار مشاهده کردید و یا پیشنهادی برای بهبود عملکرد برنامه دارید بسیار ممنون می‌شویم که از طریق فرم زیر با ما در میان بگذارید، تا شما نیز در پیشرفت این برنامه سهیم باشید. در صورت نیاز می‌توانید ایمیل خود را نیز در انتهای پیام ذکر نمایید تا با شما در ارتباط باشیم- با سپاس